کسب درآمد از انتشار تحلیل و سیگنال-کلیک کنید

1402/04/26 | 17:59

در بازار های مالی نظیر بورس، ارزدیجیتال و خصوصا فارکس، کارنامه معاملاتی اهمیت بالایی برای تریدها و سرمایه گذاران دارد. کارنامه های معاملاتی نشان می دهند که یک تحلیلگر چقدر در علم خود مهارت دارد و آیا قابل اعتماد می باشد یا خیر؟!  در این مطلب از سیچک قصد داریم در رابطه با چیستی کارنامه معاملاتی صحبت کنیم.


تعریف کارنامه معاملاتی

کارنامه معاملاتی،گزارشی متنی و تصویری از عملکرد یک تحلیلگر یا گروه معامله گر در یک بازه زمانی مشخص می باشد. کارنامه های معاملاتی نشان می دهند که یک معامله گر در گذشته چه معاملاتی داشته، میزان سود زیان او چقدر بوده و چه میزان ریسک کرده  است.

کارنامه معاملاتی به سرمایه‌گذاران این امکان را می دهد تا بهتر در رابطه با آینده و میزان سودآوری یک تحلیلگر برنامه ریزی کنند. تحلیلگران با ثبت سابقه معاملات خود در کارنامه میتواند اطلاعات مفیدی نظیر وین ریت ، ریسک به ریوارد کل و شاخص سودآوری خود را از آن استخراج کنند.

بهترین راه برای اثبات مهارت یک تحلیلگر، بررسی کارنامه معاملاتی اوست. این کارنامه به بهترین شکل کمک می‌کند تا مهارت تحلیلگر آنالیز شود.

انواع روش های ساخت کارنامه ترید (معاملاتی)

به صورت کلی سه نوع کارنامه داریم:

 • کارنامه هایی که توسط نرم افزار هایی مثال متاتریدر صادر می‌شوند
 • کارنامه هایی که توسط سایت های نظیر myfxbook و sicheck صادر می‌شوند
 • کارنامه های معاملاتی دستی که توسط خود تحلیلگر نوشته می شود

اعتبار کارنامه هایی که از سایت ها گرفته می‌شود بیشتر است زیرا تحلیلگران مدیریتی بر روی آن‌ها نداشته و قابلیت تقلب نیز ندارد.

برخی سایت ها نظیر سیچک کارنامه معاملاتی را به تفکیک بازار صادر می کند. اگر شما تحلیلگر هستید می توانید از سیچک به صورت رایگان برای ساخت کارنامه ترید خود استفاده کنید.

کارنامه های نرم افزاری

راحت ترین روش ساخت کارنامه، استفاده از این نرم افزار ها هستند زیرا تحلیلگر با انجام معاملات عادی خود به صورت کاملا خودکار کارنامه خود را نیز می سازد.

مزایا:

 1. طرز کار بسیار آسان
 2. سرعت در ساخت کارنامه
 3. خروجی آنی از عملکرد

معایب:

 1. امکان تقلب در آن ها و نداشتن اعتبار کافی
 2. نداشتن دسترسی انلانی به کارنامه
 3. اشتراک گذاری سخت کارنامه با سایرین

کارنامه های ساخته شده توسط سایت ها

روش دیگری که شما می توانید با آن کارنامه خود را بسازید استفاده از سایت های مختلف نظیر سیچک می باشد. استفاده از سایت ها کمی مشکل تر از نرم افزار ها می باشد اما مزایای خاص خود را دارد.

مزایا:

 1. عدم امکان تقلب (100٪ تضمینی)
 2. ایجاد دسترسی آنلاین و به روز به کارنامه
 3. اشتراک گذاری بسیار آسان کارنامه با سایرین
 4. سرعت در ساخت کارنامه
 5. خروجی آنی از عملکرد

معایب:

 1. به نسبت نرم افزار ها کمی سرعت کار با آن ها پایین تر است

کارنامه های ساخته شده توسط خود تحلیلگر

روش دیگر ساخت کارنامه این است که تحلیلگر معاملات خود را به صورت دستی در یک برگه یا دفترچه ثبت کند. اما این روش بسیار مشکل است. چرا که تحلیلگر بایستی زمان زیادی صرف ثبت معاملات خود و محاسبه دستی فاکتور ها کند. این روش بسیار سخت و مشکل است. پیشنهاد میکنم اگر تحلیلگر هستید از این روش استفاده نکنید و اگر سرمایه گذار هستید به این نوع کارنامه ها اعتماد نکنید چرا که تقلب در این نوع کارنامه ها بسیار بسیار زیاد است.

فاکتور های داخل کارنامه های معاملاتی

 1. نسبت ریسک به ریوارد: Risk/Reward Ratio به نسبت سود به نسبت ضرر در هر معامله گفته می شود. شما باید حد ضرر خود را در یک معامله مشخص کنید تا بتوانید نسبت ریسک به ریوارد را مشخص کنید.
 2. مجموع سود خالص: Total Net Profit یا مجموع سود خالص از طریق مجموع سود در یک بازه زمانی مشخص منهای مجموع ضرر در همان بازه مشخص به دست می آید.
 3. شاخص سودآوری: profitability index تقسیم درصد برد بر درصد ضرر به عنوان شاخص سودآوری شناخته می شود. در بلاگ سیچک کامل در این رابطه توضیح داده ایم.
 4. تعداد کل معاملات: این فاکتور میگوید که تحلیلگر چقدر فعال است. میزان سود بدست آمده را در چند معامله کسب کرده است. در تایم پایین معامله میکند یا تایم بالا؟ برداشت های مختلفی می توان از این فاکتور بدست آورد

نمونه کارنامه معاملاتی

در شبکه اجتماعی سیچک میتوانید تحلیلگران مختلفی را مشاهده کنید که کارنامه معاملاتی خود را به اشتراک گذاشته اند. با رفتن به بخش تحلیلگران شما میتوانید همه آن ها را مشاهده کنید. کارنامه های معاملاتی سیچک به تفکیک بازار ها می باشد و  تحلیلگر ممکن است تنها در یک بازار فعال باشد. با مشاهده پروفایل هر تحلیلگر میتوانید کارنامه او را مشاهده کنید.

به عنوان مثال کارنامه تحلیلگر mr trader را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

نتیجه گیری 

معامله گران از کارنامه های معاملاتی برای اثبات مهارت خود نزد سرمایه گذاران و شرکت ها استفاده می‌کنند. این کارنامه های معاملاتی از روش های مختلفی ساخته می شوند. اگر شما به تحلیلگر بازار مالی هستید پیشنهاد میکنیم بر روی ساخت کارنامه ترید سرمایه گذاری کنید. برای ساخت کارنامه ترید می‌توانید از سیچک کمک بگیرید. برای مشاهده خدمات سیچک به تحلیلگر کلیک کنید.

نظرات کاربران

کپچا

کامنتی وجود ندارد

شما بحث را شروع کنید