5/06/1402

مدیریت ریسک و سرمایه در بازارهای مالی

مدیریت ریسک و سرمایه

مدیریت ریسک و سرمایه چیست؟

در بازارهای مالی، سرمایه گذاری یک فرایند پویا و پیچیده است که مخاطرات و فرصت‌های زیادی را به همراه دارد. برای سرمایه گذاری موفق در بازارهای مالی، مدیریت ریسک و سرمایه بسیار مهم است. در این مقاله از سیچک به معرفی مفاهیم اساسی مدیریت ریسک و سرمایه در بازارهای مالی و نحوه استفاده از آنها پرداخته می‌شود.

تعریف مدیریت ریسک و سرمایه در ترید و بازار مالی

مدیریت ریسک و سرمایه، فرایندی است که برای به حداقل رساندن مخاطرات مرتبط با سرمایه گذاری در بازارهای مالی و بهینه سازی سرمایه صورت می‌گیرد. این فرایند شامل کنترل حجم دخیل در هر معامله میشود. هدف این فرایند، همانطور که از نامش پیداست مدیریت ریسک است، یعنی در صورتی که معامله شما به ضرر منتهی شد به یک میزان کنترل شده ضرر کنید.

چرا به مدیریت ریسک و سرمایه نیاز داریم؟

هیچ قطعیتی در بازار های مالی وجود ندارد. به همین دلیل ما بایستی برای ضرر آماده باشیم. در صورتی که بتوانیم میزان ضرر های خود را کنترل کنیم میتوانیم با افزایش سود ها به راندمان مثبت برسیم. این همان کاری است که سیچک برای شما انجام میدهد. با مدیریت ریسک و سرمایه میتوانیم مشخص کنیم در هر معامله چقدر بایستی ریسک کنیم. از طریق آن میتوانیم خودمان را برای بدترین سناریو آماده کنیم

ریسک در هر معامله یا RPT چیست؟

همانطور که ذکر کرد کردیم در بازار های مالی هیچ قطعیتی نداریم. پس ما بایستی برای هر معامله یک اندازه ریسک کنیم. یعنی تفاوتی نداشته باشد یک معامله 10 درصد حد ضرر داشته باشد یا 20 درصد. اگر هر دو معامله نا موفق باشد، در هر دو معامله ما باید مبلغی وسط بگذاریم که در هر دو به یک میزان ضرر کنیم. به اینگونه نباشد که در معامله دوم بیشتر از معامله اول ضرر کنیم.

روش محاسبه ریسک در هر معامله یا RPT

برای این موضوع روش های زیاد و متنوعی وجود دارد.به عنوان مثال برخی تحلیلگران میزان n درصد از کل سرمایه را به صورت ثابت درگیر معامله میکنند اما این ایراد دارد. چرا؟ حد ضرر یک معامله ممکن است 10 درصد باشد و حد ضرر دیگری 20 درصد. اگر برای هر دو معامله مبلغ مساوی n درصد از کل سرمایه را وسط بگذاریم ، با فرض نا موفق بودن هر دو معامله، ما در معامله دوم ضرر بیشتری کردیم به نسبت معامله اول . ما نمیدانیم کدام معامله سودآور و کدام معامله ضررده است. پس بر چه اساسی در معامله دوم ریسک بیشتری کردیم که منجر به ضرر بیشتر شد؟ در مواردی همین موضوع باعث میشود یک معامله غلط سود چندین معامله درست را از ما بگیرد.

روش محاسبه RPT در سیچک

سیچک یک فرمول خاص برای محاسبه میزان ریسک دارد. در پلتفرم سیچک ما میزان ضرر متوالی هر تحلیلگر را داریم. از طرفی میزان آستانه تحمل ضرر هر کاربر را نیز در نظر میگیریم. با تقسیم میزان آستانه تحمل ضرر بر تعداد ضرر متوالی میزان ریسک در هر معامله بدست می آید. حال با توجه به بازار معامله، میزان حجم مناسب معامله به دلار یا ریال را بدست می آوریم.

فرمول محاسبهRPT در بازار های مختلف

در هر بازار فرمول RPT مختلف است. مثلا در بازار فارکس برخلاف بازار بورس و ارز دیجیتال ما به جای درصد با پیپ سر و کار داریم. در مقالات زیر میتوانید فرمول محاسبه در هر بازار را مشاهده کنید.
محسابه RPT در بورس (کلیک کنید)

نتیجه‌گیری

مدیریت ریسک و سرمایه در بازارهای مالی یک فرایند پویا و پیچیده است. اگر شما در هر معامله مبلغ دلاری ثابتی وسط میگذارید ریسک حرفه ای انجام نداده اید. به کمک سیچک میتوانید مدیریت ریسک و سرمایه خود را به بهترین شکل رعایت کنید.

مراحل فعال سازی ماشین حساب مدیریت ریسک و سرمایه در سیچک

1- ثبت نام در پلتفرم سیچک

ثبت نام بسیار آسان است. شما تنها با وارد کردن شماره خود می توانید ثبت نام خود را تکمیل کنید. کافیست از وارد صفحه ثبت نام(کلیک کنید) شوید

3- تنظیمات را انجام دهید

وارد صفحه تنظیمات کپی ترید شوید و داده های مربوط به مدیریت ریسک را وارد کنید.

2- مشاهده محاسبات

از صفحه سیگنال ها (کلیک کنید) هر سیگنالی را که انتخاب کنید،در باکس سبز رنگ انتهای صفحه میزان RPT استاندارد برایتان نمایش داده می شود..

تمام شد. از کپی ترید لذت ببرید